TEMEL OLARAK YAZILIM

TEMEL OLARAK YAZILIM

Yazılım (software) , günümüzde çoğu ihtiyacımızı karşıladığımız bilgisayarlarımızdaki komutlar topluluğudur. Kısaca bilgisayarımızda herşey yazılımdır. Her yazılım yararımıza olmadığı gibi işimize çok yarayanları da vardır.

Çoğumuz yazılımları Google Play benzeri yerlerdeki uygulamalar veya oyunlar zannetmektedir. Bu, yanlış bir şey değil. Fakat bu kadarla da kalmamaktadır. Temelden başlarsak bir işletim sistemi ( Windows XP gibi ) bile yazılımdan ibarettir. Çok sık kullandığımız Microsoft Office programları, dosyalarımızın boyutunu küçültürken (sıkıştırırken ) kullandığımız Winzip, bilgisayarınıza indirdiğiniz her program ve tabii oyunların her biri birer yazılımdır.
İki farklı kategori altında yazılım çeşitlerini inceleyebiliriz. Bunların ilki sistem yazılımlarıdır. En temel ve en gerekli yazılım türü olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu yazılımlar yapılmadan bilgisayarı kullanmak mümkün değildir. Sistem yazılımları; BIOS,İşletim sistemi ve Sürücüler olmak üzere üçe ayrılır. BIOS, anakartta bulunan ufak bir programdır fakat yaptığı işler oldukça büyüktür. Genel olarak kontrol görevini üstlenir. Bu programa verilen komutlar, yapılan ayarlar üzerine istediğimiz bir çok işi gerçekleştirmektedir. İşletim sistemi, Windows XP, Windows 2000 gibi örnekler verebiliriz. Sürücüler ise genel olarak donanımların işletim sistemi tarafından okunmasını, açılmasını sağlar.
Bir diğer başlık ise uygulama yazılımlarıdır. Özel yazılımlar ve paket yazılımlar olmak üzere iki ana başlığa ayrılır. Özel yazılımlar tek bir amaca yönelik programlanırlar. Paket yazılımlar ise birden çok işi bir arada yapabildiğimiz yazılım türleridir. Microsoft Office dersek paket yazılımı anlamanızda kolaylık sağlamış oluruz.
Bir diğer yandan işimize bu kadar yarayan yazılımlar olduğu gibi kötü amaçlı olarak yazılım programlama yapılabilir. Bunlardan truva atı en çok bilinenlerinden bir tanesidir. Bu tarz yazılımlar genelde internet üzerinden yayıldığı için yaptığınız işlemlere dikkat etmeli ve virüs programlarınızı güncel tutmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>