SOFTWARE NEDİR

Bilgisayarın iki temel parçası vardır.

 

Bunlardan biri hardware diğeri ise software‘ dir. Yani donanım ve yazılım. Software adı verdiğimiz yazılım kısmında aklınıza gelebilecek her türlü program bulunmaktadır.
Donanım ya da yazılım iki ayrı olay değildirler, birbirlerine bağlıdırlar. Donanımı kullanabilmemiz için yazılım denilen programlara ihtiyacımız vardır.
Verilen komutlarla bilgisayarda çok farklı şeyler yapabilirsiniz. İşletim sistemlerinden tutun basit bir müzik dinleme programına varana kadar her şeye software denir.
Software incelenirken iki dala ayrılır. Biri sistem yazılımı diğeri ise uygulama yazılımıdır.

 

Sistem yazılımları, donanımın çalışmasını sağlayan yazılım türleridir. Bu yazılımlar eğer bilgisayarda bulunmazsa bilgisayarımızı kullanamayız. Sistem yazılımları 3 ana başlıkta incelenir. Bunlar; BIOS, işletim sistemi ve sürücülerdir. BIOS genel olarak kontrol görevini üstlenen bir programdır. İşletim sistemi bilgisayarlara yüklenen ve kurulan programlardır. Bunlara örnek olarak android ya da Windows işletim sistemleri verilebilir. Sürücüler ise bu işletim sistemi ya da programları bilgisayara tanıtabilmemiz için gerekli olan programlardır.
Bir diğeri de uygulama yazılımlarıdır. Bu yazılımlarda çoğu program aklınıza gelebilir. Excel dahil bir oyun bile uygulama yazılımları içerisinde yer alır. Bu programlar çözüm odaklıdır. Kullanıcıların ihtiyacına göre yazılırlar. Bilgisayarın çalışması için de gerekli değildir fakat bu yazılımlar olmadan da bilgisayarı tam anlamıyla kullanmış sayılmayız. Yazılımlara örnek olarak Office programları, winrar gibi dosyalar örnek verilebilir. Bilgisayarların hayatımızın bu kadar içinde olduğunu düşünürsek bu iki başlık çok önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>