PROGRAMLAMA DİLİ

Web yazılımı merak ediyorsak öncelikle bu işin dilini öğrenmemiz gerekir. Yazılım, bir komutlar dizinidir ve bu komutları bilgisayarımızın anlayabileceği şekilde yazmazsak, istediğimiz işleri yaptıramayız. İstediğimiz komutları yazabilmemiz, programlayabilmemiz için geliştirilmiş programlama dilleri bulunmaktadır. Bu diller aracılığıyla bilgisayara ne yaptıracağınızı, neyi nerede saklayacağınızı, kullanacağınızı iletmiş olursunuz. Kısaca yazılım, programlama dillerini kullanarak bilgisayarınıza verdiğiniz komutların yerine getirilmesini sağlar.

Bu dillerin de seviyeleri olduğunu bilmelisiniz. Bunlardan en basit olanı makine dilleridir. Yalnızca 0 ve 1 rakamlarından oluşan bu dil, aslında insanların dikkatinden kaçtığı için anlaşılması en zor olanlardan. Ardından düşük seviyeli diller gelir. Bunlara örnek olarak Assembly verilebilir. Her ne kadar düşük ya da basit kelimelerini kullansak da bu diller, yazması en zor olan dillerdir. Daha detaylı bilgi ve dikkat gerektirir. Orta seviyeli dillerde çok sık duyduğumuz ve kullandığımız C, C++,ADA gibi dilleri görmekteyiz. Üst seviye dilleri ise Pascal, Basic, VisualBasic, Acces gibi dillerdir. Bu orta ve üst derece diller bir alt kademesindeki dillerle programlanırlar. Yani C++ dilini makine kodu ile yazarken Pascal dilini C ile yazarız. Eğer donanıma dair bir programlama yapıyorsak alt seviye dillerini, uygulama yapmak istiyorsak üst seviye dillerini kullanmalıyız.
Web yazılım dilleri genel olarak İngilizcedir. İngilizce’yi bilmeniz, bu dilleri kullanırken size yardımcı olacak, daha kolay anlamanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>